Łatwy zwrot towaru
Babka jajowata łuska Dukatki
Opis produktu
Babka jajowata (Plantago ovata Forsskal) to niewielka roślinka z rodziny babkowatych (Plantaginaceae), o owalnych, lekko owłosionych liściach i podłużnych, kłosowatych kwiatostanach. Pochodzi z Azji, jednak obecnie najwięcej babki uprawia się w krajach śródziemnomorskich i na Wyspach Kanaryjskich.
Surowcem zielarskim są nasiona babki jajowatej jak i sama ich łuska. Ceni się je przede wszystkim ze względu na zawartość śluzów (ok. 20-25%) i błonnika - głównie celulozy (ok. 80%). Ponadto znajdziemy tam: tłuszcze, białka, triterpeny, skrobię, aukubinę, fitosterole i antyoksydanty.
Tak charakterystyczna kompozycja składników bioaktywnych sprawia, że łuska nasion babki jajowatej przynosi ulgę w wielu dolegliwościach:
- reguluje pracę układu pokarmowego i rytm wypróżnień,
- pomaga zarówno przy zaparciach jak i biegunkach,
- działa powlekająco na śluzówkę żołądka i jelit,
- wspomaga leczenie wrzodów żołądka i nadżerek, a także zespołu jelita wrażliwego,
- ogranicza wchłanianie węglowodanów, lipidów i cholesterolu,
- pęczniejąc w żołądku zwiększa uczucie sytości i wspomaga utratę wagi,
- obniża poziom cukru we krwi,
- redukuje ilość trójglicerydów,
- śluzy w niej zawarte są znakomitym prebiotykiem - wspierają rozwój korzystnej mikroflory jelitowej,
- kleiki i okłady z łuski babki mają zastosowanie w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, odleżynach czy AZS.
Pamiętać należy, że nie powinny spożywać preparatów z babki te osoby, które cierpią na niedrożność jelit lub uskarżają się na bóle brzucha niewiadomego pochodzenia. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się lekarza. Preparaty z babki jajowatej mogą zmieniać działanie niektórych leków. Bardzo ważne jest również, aby podczas kuracji babką pić dużo wody (około 2 - 2,5 l).
Skład
100% łuska babki jajowatej
Zastosowanie
Łuska babki jajowatej przyniesie ulgę przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, a także przy otyłości, problemach z cholesterolem czy hiperglikemią. Stosowana zewnętrznie pomoże przy kłopotach dermatologicznych.
Sposób przygotowania
Napar: ½ łyżki łuski zalać 250 ml wrzątku i odstawić na 20 minut, po czym wypić bez odcedzania.
Macerat: ½ łyżki łuski zalać 250 ml chłodnej wody i odstawić na 6 godzin. Powstałą papkę stosować do okładów zewnętrznych.
Odwar/kleik: łupiny babki gotować w wodzie kilka minut, a następnie odstawić na 20 minut. Wypić lub stosować zewnętrznie. Do kleiku dodaje się więcej łuski na szklankę wody niż do odwarze.
Kraj pochodzenia
Indie
Opakowanie
Sprzedawany towar jest pakowany w torebki Doypack z zapięciem strunowym, które dodatkowo są zgrzewane w celu utrzymania świeżości (kolorystyka opakowania może się różnić w zależności od dostawy).
Warunki przechowywania
Przechowywać w czystym, suchym, chłodnym miejscu, w temperaturze do 20°C i wilgotności względnej powietrza nie przekraczającej 75% w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Informacja o alergenach
W zakładzie występują następujące alergeny: orzechy, migdały, sezam, soja, produkty zawierające gluten i dwutlenek siarki. Pomimo dołożenia wszelkich starań nie można w 100% wykluczyć wystąpienia tych surowców.