Łatwy zwrot towaru
KUP LUB ODBIERZ W NASZYM SKLEPIE
Cząber liść suszony Dukatki
Opis produktu
Cząber ogrodowy (Satureja hortensis L.) to znana od dawien dawna jednoroczna roślina lecznicza i przyprawowa z rodziny jasnotowatych. Na stanowiskach naturalnych występuje na południu Europy i w Turcji, natomiast w uprawie rozpowszechniona jest w wielu krajach na całym świecie. Nie ma dużych wymagań glebowych, toteż uprawa cząbru - nawet ta amatorska - nie przysparza problemów. Rośliny dorastają do 40-60 cm wysokości, pokrywając się w lipcu - sierpniu mrowiem niewielkich, delikatnych biało-różowych lub fioletowych kwiatów. W tym czasie cząber najintensywniej pachnie, za co odpowiada olejek eteryczny, którego wtedy w liściach jest najwięcej. To właśnie liście stanowią część przyprawową rośliny i surowiec zielarski.
Co odpowiada za właściwości cząbru? To w dużej mierze właśnie olejek eteryczny, którego (w zależności od warunków uprawy i rodzaju gleby) może być w liściach nawet 3,8%. Zawiera on m. in. tymol, p-cymen, spatulenol, karwakrol, beta-kariofilen czy gamma-terpinen, a także sód, fosfor, potas, wapń, magnez, fenole i flawonoidy.
Substancje te sprawiają, że cząber wykazuje liczne właściwości lecznicze:
- działa odkażająco na układ pokarmowy i oddechowy
- wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych
- działa przeciwzapalnie, żółciopędnie, hepatoprotekcyjnie i przeciwpasożytniczo
- pobudza krążenie krwi oraz diurezę
- odkaża drogi moczowe
- wykazuje działanie napotne i przeciwdepresyjne
- ułatwia trawienie ciężkostrawnych pokarmów i hamuje fermentację w jelitach
- przejawia działanie rozkurczowe i przeciwbólowe
- ma zastosowanie w medycynie weterynaryjnej
Znakomicie sprawdza się również jako przyprawa w kuchni. Ma wyrazisty smak, nieco ostry. W czasach gdy pieprz był bardzo drogi z powodzeniem cząber go zastępował, zyskał nawet miano “pieprzyk”. Sprawdza się głównie jako przyprawa i marynata do mięs (szczególnie tych tłustych) oraz do potraw ciężkostrawnych i wiatropędnych (np. z roślin strączkowych). Dzięki cząbrowi potrawy te zyskają niepowtarzalny smak i będą znacznie lżej strawne. Znakomicie komponuje się również z rybami, zupami czy jako składnik sałatek i kanapek.
Skład
100% cząber liść
Zastosowanie
Jako przyprawa do dań ciężkostrawnych, mięs, ryb, zup, sałatek i kanapek. Należy go dodawać do marynaty lub pod koniec gotowania. Jako roślina lecznicza wspomagająca trawienie, odkażająca, przy infekcjach dróg oddechowych.
Sposób przygotowania
Napar: 2 łyżki ziela ziela 250 - 500 ml wrzątku, przykryć na 20 minut po czym odcedzić. Pić 2-3 razy w ciągu dnia. Przy przeziębieniu czy kaszlu pić częściej i mniejsze ilości.
Oliwa cząbrowa: do butelki z oliwą z oliwek dodać kilka świeżych gałązek cząbru lub suszone ziele. Używać do sałatek i kuracji odtruwających (wtedy 1 łyżka oliwy dziennie na czczo)
Kraj pochodzenia
-
Warunki przechowywania
Przechowywać w czystym, suchym, chłodnym miejscu, w temperaturze do 20°C i wilgotności względnej powietrza nie przekraczającej 75% w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Opakowanie
Sprzedawany towar jest pakowany w torebki Doypack z zapięciem strunowym, które dodatkowo są zgrzewane w celu utrzymania świeżości (kolorystyka opakowania może się różnić w zależności od dostawy).
Informacja o alergenach
W zakładzie występują następujące alergeny: orzechy, migdały, sezam, soja, produkty zawierające gluten i dwutlenek siarki. Pomimo dołożenia wszelkich starań nie można w 100% wykluczyć wystąpienia tych surowców.
Wartość odżywcza produktu w 100g
Wartość energetyczna - 1464 kJ/350 kcal
Tłuszcz - 0.5g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0g
Węglowodany - 50g
w tym cukry - 10g
Białko - 30g
Błonnik - 30g
Sól - 0g