Łatwy zwrot towaru
KUP LUB ODBIERZ W NASZYM SKLEPIE
Senes liść krojony Dukatki
Opis produktu
Senes czyli strączyniec ostrolistny (Cassia senna L. = Senna alexandrina Miller) to spory krzew z rodziny bobowatych (Fabaceae) pochodzący z północnej Afryki oraz Chin i Indii, i tam też uprawiany. Dzięki charakterystycznym substancjom liście tej rośliny są uznanym surowcem zielarskim. Te związki to m. in.:
- antraglikozydy - senozydy A-D, A1, E i F
- glikozydy - rheiny, aloe-emodyny, g. naftalinowe, g. diantronowe
- gorycze i garbniki
- flawonoidy - kemferol i izoramnetyna
- śluzy (do 10%)
- alkohol cukrowy - pinitol
Zawartość w liściach senesu tych substancji sprawia, że są one silnym środkiem przeczyszczającym. Charakterystyczne dla senesu glikozydy są w jelitach (przy udziale mikroflory) rozkładane do reiny. Związek ten drażni ścianki jelit, nasila ich perystaltykę oraz powoduje gromadzenie wody w jelicie grubym. Dzięki temu masy kałowe zostają nawodnione i łatwiej wydalone. Działanie odczuwalne jest po 6-8 godzinach.
Dzięki takiemu działaniu senes jest polecany przy:
- otyłości
- zaparciach
- kuracjach, które wymagają wydalenia pasożytów z układu pokarmowego
- wspomagająco przy przygotowaniu do zabiegów czy badań, przy których konieczne jest oczyszczenie jelit
- w sytuacjach, gdy oddawanie bardzo zwartego stolca jest bolesne (hemoroidy, uszkodzenia odbytu itp.).
Sięgając po senes należy jednak pamiętać o kilku istotnych elementach:
- nie należy senesu stosować przez dłuższy czas, ponieważ może zostać zaburzone przyswajanie przez organizm substancji pokarmowych, a szczególnie soli mineralnych. Skutkować to może osłabieniem, odwodnieniem i niedoborami pokarmowymi
- poza działaniem na jelita, senes wywołuje również skurcze macicy, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Nie jest zalecane stosowanie go podczas menstruacji, szczególnie u kobiet boleśnie miesiączkujących
- działanie liści senesu jest efektywniejsze w połączeniu z innymi ziołami: babką płesznik, korzeniem babki szerokolistnej, glistnikiem, dymnicą, prawoślazem czy siemieniem lnianym.
Nie powinno się stosować liści senesu przy zespole jelita drażliwego, stanach zapalnych czy przeroście gruczołu krokowego, a także stanach zapalnych dróg moczowych czy wyrostka robaczkowego. Senesu powinny również unikać kobiety karmiące, ponieważ sennozydy przenikają do mleka matki i mogą wywołać biegunkę u dziecka.
Należy pamiętać, że suplementy diety nie mogą być traktowane jako zamiennik zróżnicowanej diety, a prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zbilansowanej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.
Skład
100% liści senesu (folium sennae)
Zastosowanie
Liść senesu stosowany jest jako środek silnie przeczyszczający. Nie zaleca się korzystania z niego przez czas dłuższy niż kilka dni.
Sposób przygotowania
Napar: pół łyżeczki liści senesu zalać 200 ml wrzątku, przykryć i pozostawić na 20 minut po czym odcedzić. Wypić całość około 6 do 8 godzin przed czasem spodziewanego działania. Przedawkowany wywołuje silne skurcze i długotrwałe (kilka dni) biegunki.
Kraj pochodzenia
Indie
Warunki przechowywania
Przechowywać w czystym, suchym, chłodnym miejscu, w temperaturze do 20°C i wilgotności względnej powietrza nie przekraczającej 75% w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Opakowanie
Sprzedawany towar jest pakowany w torebki Doypack z zapięciem strunowym, dodatkowo jest zgrzewany w celu utrzymania świeżości (różnica w kolorystyce opakowań jest spowodowana różnymi dostawami)
Informacja o alergenach
W zakładzie pakowane są również: sezam, migdały, produkty zawierające gluten, orzechy. Pomimo dołożenia wszelkich starań nie można w 100% wykluczyć wystąpienia tych surowców.