Ciastka owsiane do zadań specjalnych i nie tylko ;)

2023-07-12
Ciastka owsiane do zadań specjalnych i nie tylko ;)

  Wakacje się rozpędzają, sezon wyjazdowy w pełni.  Podczas wojaży bliższych i dalszych często zdarza się, że nasz układ trawienny buntuje się przeciw kolejnym degustacjom lokalnych smakołyków. Na wszelkiego rodzaju biegunki, kiedy trzeba szybciutko znaleźć skuteczną radę, zwykle mamy coś w podręcznej wakacyjnej apteczce. Jednak zaparcia zwykle już nie są tak spektakularne, a bywają równie uciążliwe. 

  Całkiem komfortowym sposobem na to, aby w ogóle się nie pojawiły, mogą być ciastka owsiane z suszoną śliwką i suszoną figą. Takie ciasteczka w ramach porannej przekąski, wraz z solidną ilością wody czy chłodnego smoothie sprawią, że nie tylko będziemy syci na dobre 3 godziny, ale i nasz układ pokarmowy będzie nam wdzięczny. 

 Płatki owsiane, poza wieloma swoimi atutami, są rewelacyjnym prebiotykiem i probiotykiem. Stanowią pożywkę dla bakterii jelitowych, które regulują trawienie i same mają korzystny wpływ na perystaltykę jelit. Suszonych śliwek i fig nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od dawien dawna (szczególnie śliweczki) są stosowane jako antidotum na zaparcia, nawet u małych dzieci. 

 Banalnie proste do wykonania ciastka, wygodne w podróży. Pamiętać tylko należy o właściwym nawodnieniu szczególnie przy dużym spożyciu błonnika. A błonnika w tych ciasteczkach mamy całkiem sporo...

CO POTRZEBA:

JAK SIĘ ZA TO ZABRAĆ:

  • 30 dag płatków mielę na mąkę (nie koniecznie drobniutko), resztę pozostawiam nie zmieloną
  • śliwki i figi kroję na drobną kostkę
  • jajka ucieram z cukrem, dodaję olej a następnie suszone owoce i płatki owsiane
  • przy pomocy łyżki i dłoni formuję ciastka
  • piekę 12-15 minut w temp. 180 stopni C.

Tak naprawdę ten przepis jest bardzo elastyczny, bo do ciastek możemy dodać to co lubimy. Czy to będą orzechy, pokrojona gorzka czekolada, czy inne suszone owoce - za każdym razem ciastka będą inaczej smakować, co gwarantuje że się nie znudzą ;)

E.C.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel