Dlaczego warto uprawiać sport?

2020-09-17
Dlaczego warto uprawiać sport? To przecież brzmi tak banalnie. Od dziecka wszędzie słyszymy "ruch to zdrowie", ale kto z nas zastanawiał się nad sensem tego sloganu. No więc zastanówmy się: szacuje się, że pierwszy człowiek wyprostowany (Homo erectus) pojawił się na ziemi około 1,9 miliona lat temu. Z niego wyewoluował człowiek rozumny (Homo sapiens) jakieś 190 tys. lat temu. Natura tak "skonstruowała" nasze ciała, żeby przetrwać: upolować zwierzynę, przejść wiele kilometrów w poszukiwaniu pożywienia czy uciekać przed drapieżnikami. Tak było przez tysiąclecia i jesteśmy do tego przystosowani. W miarę rozwoju cywilizacyjnego zaczęliśmy sobie coraz bardziej ułatwiać życie, żeby różne czynności nie wymagały od nas aż tyle wysiłku fizycznego. Jesteśmy rozumni więc staliśmy się coraz bardziej wygodni.
 Ostatnie 200 lat z życia człowieka, rewolucja przemysłowa i technologiczna sprawiły, że wpadliśmy w pułapkę, którą sami na siebie zastawiliśmy. Można powiedzieć, że ewolucja nie nadążyła za naszym rozumem i kreatywnością. Tego co przez wieki było naszą codziennością (czyli ruch) mamy obecnie jak na lekarstwo.

 Ruch jest niezbędny do tego, żeby nasze organizmy prawidłowo funkcjonowały, po prostu. Gdy za mało się ruszamy, nie używamy mięśni - stają się coraz słabsze. Układ kostny również wtedy nie działa prawidłowo. Stawy podczas gdy nie pracują (czyli w czasie ruchu ;-)) nie produkują galaretowato-mazistej substancji wydzielanej do wnętrza stawów, która zapewnia należyte "smarowanie" i powoduje ich prawidłowe działanie. W czasie uprawiania ulubionego sportu nasze ciało produkuje endorfiny zwane “hormonami szczęścia”. Działają one podobnie do morfiny: wywołują dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie i inne stany euforyczne. To tylko niektóre powody dla których warto uprawiać sport. Jest ich znacznie, znacznie więcej.
 
 No dobrze - zapyta ktoś - ale jaka konkretnie korzyść płynie na przykład z jazdy na rowerze? Długo by wyliczać… Podczas jazdy na rowerze pracują wszystkie grupy mięśniowe, szczególnie mięśnie dolnej części ciała. Organizm znakomicie się dotlenia, a sport ten szczególnie polecany jest dla osób mających problemy ze stawami biodrowymi i kolanowymi, gdyż stawy te podczas jazdy nie są tak obciążone jak np. podczas biegania. Do tego można spalić nadmiar kalorii (nawet 500 kcal podczas 30 minut jazdy) i rozładować stres, ukoić nerwy i zrelaksować się. Czego chcieć więcej? Jest to sport prawie dla każdego, uważać powinny jedynie osoby z poważnymi schorzeniami układu krążenia i kręgosłupa oraz z zaawansowanymi schorzeniami stawów biodrowych i kolanowych. Wtedy przed rozpoczęciem tego typu aktywności lepiej swoje zamiary przedyskutować z lekarzem.

 Bieganie natomiast to najprostsza i najbardziej naturalna forma aktywności i sposób na zachowanie smukłej sylwetki. Biegając amatorsko początkujące osoby mogą spalić 200 - 400 kcal, a zaprawiony w boju zawodnik nawet 900 kcal. Bieganie wzmacnia mięśnie całego ciała, kondycję i wytrzymałość. Zapobiega cukrzycy typu II i osteoporozie, zwiększa wydolność układu oddechowego i redukuje stres. W dodatku nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczą porządne buty do biegania. Jeżeli masz w okolicy swojego zamieszkania park albo inne zaciszne miejsce sprzyjające wypoczynkowi - tym lepiej.

 A może aktywność w wodzie? Celowo użyłam tego określenia, bo żeby skorzystać z dobrodziejstw pobytu na basenie wcale nie trzeba umieć pływać (i nie mam tu na myśli relaksu w jacuzzi :-)). Coraz częściej można zapisać się na aqua-aerobic. Taka aktywność jest szczególnie polecana osobom otyłym, a to dlatego, że woda odciąża kręgosłup i w wodzie łatwiej ćwiczyć niż “na sucho”. Również z pływania organizm ma same profity: poprawia się kondycja, wydolność, jest lepsze krążenie. Aktywne są niemal wszystkie grupy mięśniowe a trening taki rozwija je wszystkie równomiernie, świetnie modeluje sylwetkę.

 Coraz popularniejsza jest również joga. To nie tyle sport, co styl życia, nurt filozoficzny, trening ciała i ducha. Nie da się jednak ukryć, że taki trening ma mnóstwo zalet: wzmacnia i uelastycznia ciało, spowalnia procesy starzenia np. tkanki chrzęstnej, poprawia sylwetkę, a nawet koryguje wady postawy. Poprawie ulega ukrwienie i dotlenienie tkanek, reguluje i stabilizuje się ciśnienie krwi. Osoby praktykujące jogę zauważają, że mają lepszą odporność i znacznie lepiej radzą sobie ze stresem. Dodatkowym plusem jest to, że tak naprawdę nie trzeba nawet wychodzić z domu, można praktykować w domowym zaciszu.

 Są jednak osoby, które dzięki obecności innych czują się bardziej zmotywowane. Jeśli do tego lubią ćwiczyć przy muzyce aerobik jest dla nich. Ma on wiele odmian, każdy wybierze coś dla siebie. Co daje aerobik? Znakomicie pobudza układ oddechowy i układ krążenia, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, reguluje metabolizm i poprawia ruchomość stawów, a nawet powoduje zmniejszenie celulitu. Tego typu trening powoduje, że wzrasta samoocena i akceptacja siebie gdy postępy są zauważalne.
Pomijając te wszystkie anatomiczne i fizjologiczne wywody nie skłamię jeśli powiem, że uprawianie sportu to mnóstwo frajdy, okazja spędzenia czasu z najbliższymi, lub do nawiązania nowej znajomości. Jedno jest pewne - ruszajmy się, bo nasze ciała to lubią i są do tego stworzone. Nie ma większego znaczenia dyscyplina sportu. Wszystko jedno czy biegamy, pływamy, jeździmy na nartach. Niektórzy wolą gry zespołowe, inni praktykują jogę, pilates czy nordic walking. Najważniejsze, żeby sprawiało nam to przyjemność i żebyśmy ruszali się regularnie. Zapewni nam to dobre samopoczucie i świetną kondycję na długie lata, bo… SPORT TO ZDROWIE!!!


Źródła informacji:
https://pl.wikipedia.org/
https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/
http://polskabiega.sport.pl/
https://fizjoterapeuty.pl/zdrowie/aerobik.html
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel