Dobroci wprost z ula… Część II - pyłek kwiatowy i pierzga

2023-02-26
Dobroci wprost z ula… Część II - pyłek kwiatowy i pierzga

  Dziś pszczelich perypetii ciąg dalszy i postaram się rozwiać kolejne wątpliwości. Czym jest pierzga i co ma wspólnego z pyłkiem kwiatowym? Jaki kolor ma pyłek? Czy może on przynieść korzyść człowiekowi?

Na co pszczołom pyłek kwiatowy?

  Pyłek jest zbierany przez pszczoły trochę przy okazji, co nie znaczy, że niepotrzebnie. Podczas gdy owad odwiedza kwiat aby pozyskać nektar, pyłek przyczepia się do odnóży pszczoły tworząc z czasem kuleczki zwane obnóżami. Ale to nie jest tak, że ten pyłek nie jest pszczołom potrzebny. Obnóża są razem z nektarem zanoszone do ula, gdzie pyłek przetwarzany jest na pierzgę, o której nieco później. Również przy okazji pszczelich odwiedzin różnych kwiatków dochodzi do zapylania roślin :).
W pyłku kwiatowym znajdziemy:

  • niższą niż w miodzie zawartość cukrów (ok. 30%, w tym ok. 25% to glukoza i fruktoza),
  • sporo białka - przeciętnie 23%. W dużej mierze składają się one z aminokwasów takich jak: leucyna, glicyna, alanina, arginina czy lizyna,
  • tłuszcze, głównie nienasycone w ilości ok. 5%,
  • beta-karoten,
  • witaminy: A, z grupy B, C, E i D,
  • sole mineralne fosforu, potasu, magnezu, wapnia, sodu, żelaza, cynku czy miedzi,
  • flawonoidy i polifenole jak kwercetyna, kempferol czy kwas chlorogenowy.

  Ze względu na to, że pyłek zbierany jest z najróżniejszych roślin kwitnących, obnóża mają bardzo zróżnicowaną barwę: od różnych odcieni żółtego, zielonkawego, pomarańczowego, po czerwonawy, fioletowy a nawet czarny.

Pyłek kwiatowy dla człowieka?

  Okazuje się, że nie jest to chybiony pomysł, szczególnie gdy jest potrzeba nam intensywnej regeneracji. Świetnie sprawdzi się u rekonwalescentów, osób osłabionych po zabiegach czy wyniszczonych chorobą. Powinny również zwrócić na niego uwagę osoby prowadzące bardzo aktywny tryb życia, zarówno fizycznie jak i umysłowo.
Warto zapamiętać, że aby składniki zawarte w pyłku stały się dla nas dostępne, dobrze jest zmielić kuleczki na pył lub namoczyć je kilka godzin w ciepłym mleku czy wodzie. Bezpieczną, a skuteczną dawką dzienną dla dorosłej osoby jest od 20 do 40 g - to około 3,5 łyżki stołowej pyłku. Połowa tej ilości będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Co to pierzga?

  Pierzga powstaje z pyłku kwiatowego. Jest mieszaniną pyłku, miodu i śliny pszczół, która w plastrach została poddana fermentacji przy udziale bakterii kwasu mlekowego. Można w uproszczeniu powiedzieć, że to taka “pszczela kiszonka”. Pierzga stanowi zapas pożywienia w ulu na czas, kiedy nie ma dostępnego pyłku kwiatowego, czyli na jesień, zimę czy przedwiośnie. Z tego też względu jej pozyskanie na potrzeby człowieka jest ograniczone i cena pierzgi w handlu jest zauważalnie wyższa niż pyłku.

W czym pierzga jest lepsza od pyłku?

  Jakby na to nie patrzeć, pierzga to produkt przetworzony (przez pszczoły oczywiście;)). Pyłek poddany zostaje działaniu enzymów, nieco fermentuje i na skutek tych procesów substancje w nim zawarte ulegają przemianom. Białka jest w pierzdze nieco mniej niż w pyłku, ale jest lepiej przyswajalne, wzrasta również ilość cukrów prostych. Całość jest zakonserwowana przy udziale kwasu mlekowego.
Podobnie jak pyłek kwiatowy, postrzegana jako superfoods pierzga jest odpowiednia dla osób aktywnych czy potrzebujących regeneracji. Poprawia koncentrację, działa przeciwdepresyjnie.
W przeciwieństwie do pyłku natomiast, pierzgę można spożywać solo, lub jako dodatek do dań, np. muesli lub koktajli, bez uprzedniego przygotowania. Jeśli komuś nie odpowiada żucie drobinek, może je podobnie jak pyłek namoczyć w ciepłej wodzie lub mleku. Zaleca się dla osób dorosłych dzienną porcję w granicach 30 - 40 g czyli 3 - 4 łyżki. Dla dzieci odpowiednia jest połowa tej dawki.

Jak pracowita jest pszczoła?

  Jedna mała pszczółka podczas całego swojego życia potrafi wyprodukować mniej niż jedną łyżeczkę miodu. Natomiast cała rodzina pszczela licząca od 20 do 120 tys. owadów w zależności od pory roku wytwarza do 45 kg miodu w ciągu roku. Aby powstał 1 kg płynnego złota potrzeba ok. 3 kg nektaru z ok. 4 mln kwiatów. Żeby go zebrać, pszczoły muszą pokonać jedynie 100 000 kilometrów…

E. C.


źródła:

https://dietetycy.org.pl/pierzga-i-pylek-kwiatowy/
https://lifenature.com.pl/pylek-pszczeli/?gclid=Cj0KCQiAq5meBhCyARIsAJrtdr6r5OMrRyKdMHumGiWd79Ac49wI6qcXZZI_e7O4zLnRzRVsk2lvCGgaAkEMEALw_wcB
https://pasiekisadowskich.pl/blog/blog-pasieki-rodziny-sadowskich/jak-stosowac-pylek-pszczeli

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Polecane
pixel