Eukaliptus - na przeziębienia i rany

2020-03-30
Eukaliptus - na przeziębienia i rany

Eukaliptus - na przeziębienia i rany

Eukaliptus Gałkowy, zwany także Właściwym, znany jest głównie dzięki koali, gdyż jest dla niego domem i pożywieniem. Co ciekawe, liście eukaliptusa ustawiają się brzegiem do padania promieni słonecznych, przez co nie rzucają cienia. Ze względu na wzmożony pobór wody z gleby i przyspieszone parowanie przyczyniają się bowiem do szybkiego osuszenia obszaru bez wyjaławiania gleby.

Czy wiedzieliście, że Eukaliptus posiada właściwości antywirusowe i bakteriobójcze?

Liście Eukaliptusa zawierają duże ilości olejków eterycznych, kwas chlorogenowy, ferulowy, kawowy, flawonoidy, kwasy triterpenowe, garbniki i polisacharydy. Dzięki czemu mają działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, wspomagające przewód pokarmowy i drogi oddechowe, a także:

  • pomaga zwalczyć przeziębienie, grypę, anginę
  • działa na kaszel w czasie grypy (ogranicza powstawanie śluzu i rozszerza oskrzela)
  • przeciwdziałają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, grzybów i pleśni
  • odkaża przewód pokarmowy
  • dezynfekuje drogi moczowe przy zapaleniu pęcherza
  • poprawia stan nawodnienia skóry
  • zmniejsza stres, pomaga się odprężyć
  • odkaża skórę
  • pomaga goić rany, czyraki, ropnie
Z eukaliptusa możemy przygotować:

Odwar - 1 płaską łyżkę pokruszonych liści zalać 1,5 szklanki wody i gotować pod przykryciem przez 15 minut na małym ogniu. Przecedzić, a następnie uzupełnić płyn przegotowaną wodą do objętości 1 i 1/2 szklanki. Pić ciepły między posiłkami 3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Można dosmaczyć go odrobiną miodu. Przestygnięty płyn można użyć do płukania gardła i jamy ustnej (migdałków, krtani).

Nalewka - 50 g liści eukaliptusa zalać 250 ml alkoholu 40-60%. Odstawić do maceracji na tydzień. Po upływie siedmiu dni odcedzić i zlać do butelki. Pić po 1 łyżeczce od herbaty trzy razy dziennie jako środek wykrztuśny i zmniejszający stan zapalny gardła i dróg oddechowych.

Inhalacja - 3 łyżki ziela zagotować z wodą i oddychać głęboko nad parą

Olejek eukaliptusowy powstaje w procesie destylacji parą wodną gałązek i liści drzewa eukaliptusowego. Olejek eteryczny z eukaliptusa odznacza się silnym zapachem i wodno-oleistą konsystencją. Olej ten stanowi mocno skoncentrowany preparat. Posiada właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe i antyseptyczne. Stymuluje i działa antybakteryjnie. Olej eukaliptusowy łagodzi ukąszenia owadów. Należy rozcieńczyć z wodą przed użyciem na skórę. Można go stosować do kąpieli, masażu.

Już dziś wypróbuj Eukaliptus Liść i Olejek eukaliptusowy!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel