Porady żywieniowe
2022-01-16
"Dukatkowe" pasty orzechowe - bardziej naturalnie się już nie da!
Nasze pasty są wytwarzane w niewielkiej, lokalnej manufakturze z zachowaniem najwyższych standardów i z dbałością o każdy etap ich produkcji. Proponujemy kilka wariantów, tak aby każdy miał możliwość wybrania czegoś dla siebie. Począwszy od klasyki czyli pasty z orzechów arachidowych, poprzez taką z migdałów, tę z orzechów laskowych, skończywszy na crème de la crème czyli paście z pistacji. Jest jeszcze coś co zainteresuje szczególnie najmłodszych, ale o tym za chwilkę.
2021-12-22
Masz słabą "silną wolę"? Sposoby by przetrwać święta i nie cierpieć
Jesteś jedną z tych osób? Co rok obiecujesz sobie przed świętami “Tym razem nie będę się obżerać. Wszystko z umiarem, barszczyk, malutki kawałek karpia, dwa pierożki i kawałek serniczka.”. Kończy się trzema zupami, podwójną dokładką karpia, dziesięcioma pierogami, jeszcze kapusta z grochem, kluski z makiem, kutia, bo przecież wszystkich potraw spróbować trzeba, o słodkościach nie wspomnę. Bo przecież nie tylko serniczek, ale i makowiec, strucla, moczka… Tradycja to tradycja, święta rzecz.
2021-12-13
Bakalie - żelazna piątka niezbędna do świątecznych smakołyków
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Nieistotne z którego krańca Polski pochodzimy i gdzie zamierzamy spędzić Wigilię. Choć tradycyjne potrawy czasem bardzo różnią się w zależności od regionu, jednym ze wspólnych mianowników które je łączą są bakalie. Potrzebujemy ich przygotowując podlaską czy podkarpacką kutię, śląską moczkę, makówki i kaszę ze śliwkami, wielkopolską struclę makową, kaszubskiego pstrąga w migdałach oraz małopolską zupę migdałową. Co w takim razie powinniśmy koniecznie wpisać na przedświąteczną listę zakupów?
2021-11-23
Rumianek pospolity o niepospolitych właściwościach
Ta pospolita w Polsce ale i dużej części Europy i Azji roślinka od niepamiętnych czasów stosowana jest w ziołolecznictwie. Większość właściwości rumianku zostało współcześnie potwierdzonych naukowo, jednak do dziś roślina ta nie przestaje nas zaskakiwać. Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin leczniczych. Warto przyjrzeć się mu dokładniej, aby móc w pełni skorzystać z dobrodziejstw jakie oferuje.
2021-11-02
Czarnuszka - pomocna w wielu dolegliwościach
Czarnuszka, inaczej zwana czarny kmin, to roślina o olbrzymiej mocy. Od wieków uważana za złoty środek na wszelkie dolegliwości. Jej właściwości doceniali już starożytni Egipcjanie, stosując w swojej diecie ziarno, jak również olej z czarnuszki. Czarnuszka wspiera układ immunologiczny, ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antyrakowe. Doskonale przydaje się w walce z alergią, wykazuje działanie antyhistaminowe zmniejszając reakcje alergiczne.
2021-10-12
Dodatki do żywności – na co warto uważać?
Dodatki do żywności oznaczane na opakowaniach produktów symbolem E i cyframi przez wielu konsumentów uważane są jako złe i niekorzystne dla zdrowia. Tymczasem wiele z nich jest w pełni naturalna, bezpieczna dla zdrowia, a nawet korzystna dla organizmu człowieka. Jednak są i takie, które spożywane w nadmiarze mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Co warto wiedzieć o dodatkach do żywności i na co powinno się uważać?
2021-09-29
Co wspólnego ma Leonardo da Vinci z wegetarianizmem?
Być może ktoś z Was zastanawiał się kiedyś jak to jest z tym wegetarianizmem: czy to taki “wymysł” ostatnich lat? Kto tak w ogóle wymyślił wegetarianizm? Mnie właśnie ostatnio dopadły takie rozważania. A że dużo bardziej lubię wiedzieć niż nie wiedzieć, zaczęłam szperać i szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i wiele ciekawych rzeczy się przy tej okazji dowiedziałam.
2021-09-16
Czym jest Aquafaba i jak może nas zaskoczyć?
Dla wegan i osób, które nie boją się eksperymentować w kuchni wywołała kilka lat temu prawdziwe trzęsienie ziemi. Bo oto po wielu latach poszukiwań znaleziono niemal idealny, wegański zamiennik jajka. Aquafaba - bo o niej mowa - perfekcyjnie odnalazła się w roli, o którą nikt do tej pory jej nie podejrzewał…
2021-08-18
Jak zachować lato na dłużej? W słoikach oczywiście, czyli jak naturalnie konserwować
Nie wiem jak u Was, ale u mnie wraz z czerwcem każdego roku rozpoczyna się sezon na przetwory, który trwa aż do jesieni. Nie szaleję z ilościami i pakuję do słoików tylko tyle ile zdołamy zjeść przez rok (góra dwa). Staram się za to aby moje przetwory zatrzymały jak najwięcej cennych wartości odżywczych. Tylko jak tu konserwować bez konserwantów? Jest na to rada, jeśli przyjrzymy się zarówno przyprawom tradycyjnie używanym w tym celu, jak i rozwiązaniom bardziej nowatorskim.
2021-07-27
Za co warto docenić owoc dzikiej róży?
Nie znam nikogo, kto choćby nie słyszał o krzewie dzikiej róży. Nieco mniej osób jednak ma świadomość jak wiele różnorodnych właściwości ma ta roślina. Ale od początku… Rosa canina czyli dzika róża, to mało wymagający, a uroczy krzew, który powszechnie występuje zarówno w stanie dzikim, jak i w parkach i ogrodach. Jego różowe kwiaty roztaczają przecudną woń, a owoce - o nich można mówić bez końca…